Ispanya Ülkesi Genel Bilgileri

  • Madrid
  • 2020-04-23

İspanya Seyahati

İspanya Vizesi

        Schengen üyesi bir ülke olan İspanya’ya seyahat etmek isteyen T.C. vatandaşları, vize başvurusu yapmak zorundadırlar. 90 günü aşmayacak şekilde vize veren ülkeye transit olarak giriş yapamamaktasınız. İspanya vizesi en geç 10 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvurunuzun resmi gün ve tatillere denk gelmesi sonucu bu süreç biraz daha uzayabilir.

İspanya Hakkında Genel

        Yönetim şekli parlamenter demokrasiye dayalı monarşi olan ülke UNESCO kültür mirası listesinde İtalya’dan sonra En önemli ikinci ülkedir. Dünyanın en çok ziyaret edilenler listesinde Amerika ve Fransa’dan sonra Çin ile birlikte 3.sıradadır.

       Nüfus çoğunluğu Katolik’tir ve dinlerine bağlı olarak yaşamlarını sürdürürler. Kilise ziyaretlerini sıklıkla yaptıklarını görürsünüz. Azınlık kısımda ise diğer dinlerle birlikte Deist olan toplum çoğunluktadır. Dünya bankası verilerinde İspanya en büyük 8. Ülke ekonomisine sahiptir. Kişi başı milli gelir yaklaşık olarak 35 dolardır. Buna rağmen işsizlik seviyesi diğer Avrupa ülkelerine göre üst düzeydedir. İspanya halkının dışarıda yaşadığını söyleyebilirim. Eğlence mekanları, gece kulüpleri, kafe ve restoranları her zaman doludur. Saat 12 ile 16:00 arasının siesta saati olması sebebi ile genellikle her yer kapalı oluyor. İspanya’da en çok karşılaşacağınız şeyler boğa güreşi ile ilgili görseller ve biblolardır. Diğer ülkelerde pek desteklenmese de İspanya da bu durum yasaklanmışsa da geleneğini devam ettiriyor. Latin dansçıların olduğu eğlence merkezlerine mutlaka bir bilet almalı ve onlarla eğlenmelisiniz. Atmosfer ebetteki gibi ülkemizde düzenlenen Latin geceleri ile pek benzeşmiyor. Dolayısı ile Latin dansını anavatanında yaşamak paha biçilemez bir deneyimdir. Hava ısısı ılımandır yazları çok sıcak olmamakla birlikte kış ayları da çok sıcak olmamaktadır.

        İspanya coğrafi konum itibari ile doğu ve güneyde Akdeniz’e, kuzeyde ise Atlantik okyanusuna kıyısı vardır. Batısında Portekiz, kuzeyinde Fransa, Andorra, güneyinde ise Cebelitarık’a sınırı vardır. Ülkenin resmi dili İspanyolca olup, para birimi ise Euro’dur.

İspanya’ya Yolculuk

     Türkiye’den İspanya’ya haftanın her günü direk ya da aktarmalı olarak uçuşlar bulunmaktadır. İstanbul, Ankara ve İzmir’den yapacağınız uçuşa ve varış yerinize bağlı olarak seyahat süreniz ortalama 4 buçuk 5 saat sürmektedir.

İspanya Şehirleri ve Gezilecek Yerler

İspanya 17 özerk topluluk ve 2 özerk şehirden oluşmaktadır. Başkenti ve en çok ziyaret edilen şehri Madrid’dir. Diğer önemli şehirleri ise Barcelona, Sevilla, Valencia, Bilboa, Malaga, San Sebastian’dır.

Madrid nüfusu 2016 yılı verilerine göre 3.170 milyon iken turist ziyareti sayısı ise yıllık ortalama 17 milyonu aşmaktadır.  Madrid seyahatinizde en çok zaman geçireceğiniz yer müzeler ve eğlence mekanları olacak. Müzelerin mimarisi bir yana koleksiyonları ve ihtişamı ile göz kamaştırıyor. Fotoğraf çekmek her müzede olduğu gibi yasak olsa da flaş olmadan çekmenize izin verilebiliyor.

Plaza Mayor Madrid’in tanınmış en büyük ve en kalabalık meydanıdır.  Tarih bakımında oldukça önemli bir yere sahip olan bu meydanda boğa güreşleri, turnuvalar, taç törenleri, infazlar, ödüllendirme törenleri, senfoniler ve pazarlara kucak açılmış. Günümüzde ise bu tarihin görsel ihtişamının yanı sıra kafe, restoran ve alışveriş durağı olarak en çok turist ağırlayan meydandır.

Madrid Kraliyet Sarayı İspanya kralının ve ailesinin ikamet yeridir. Avrupa’nın en büyük ormanlık alanında yer alıyor olması, görkemli yapısı, ihtişamlı dizaynı ile İspanya’nın sembollerinden biridir. Mutlaka ziyaret etmenizi ve birkaç saatinizi ayırmanızı öneririm. Resmi gün ve tatillerde kapalı olduğunu belirtmek isterim.

Puerta Del Sol ispanyanın kalbidir. En işlek meydanlarından biri, yerliler için buluşma noktası, bekleme alanı, festivallerin ve gösterilerin adresi burasıdır. Burada çanta ve diğer eşyalarınıza biraz dikkat etmelisiniz. Cebinizde bulunan bir eşya aniden kaybolabilir. İspanya’nın diğer sembollerinden biri olan Madrono ağacına tırmanan ayı heykeli ve beyaz Mermerli Mariblanca heykeli yer alıyor.

Catedral De La Almudena yapımı 20. YY da tamamlanan ve Neo-gotik tarzda olan katedral adeta bir sarayı andırıyor. Sanatsal bir tarihe yolculuk için ziyaret etmenizi imkânınız varsa eğer akşam saatlerinde de bulunmanızı öneririm. Giriş esnasında sizden bağış yapmanızı isteyeceklerdir.

Plaza De Cibeles devasa büyüklükte ve göz kamaştıran ihtişamlı yapısı ile adete her karışının gezilmesini gerektiren bir binadır. Doğurganlık tanrıçasının 2 aslanı terbiye edip arabasını çekmesini sağlayan büyük heykelini, Cibeles çeşmesini, içerideki sanat sergisini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Dünyanın en güzel şehir merkezlerinden biri olduğunu söyleyebilirim.

Gezilmesi Gereken Diğer Yerler

      La Sagrada Familia Barcelona, Park Gell Barcelona, El Hamra Sarayı Granada, İbiza Adası, Costa Brava, Casa Mila Barcelona, Barrti Gotik Sokağı, Alcazar Sarayı Sevilla, Costa Blanca Alicante, Montjuic Barcelona, Prado Müzesi Madrid, Retiro Park Madrid, Plaza Mayor Madrid, Kurtuba Camii Cordoba, Montserrat Barselona, Mercat Dela Boquera Markt Barcelona, Timanfaya Ulusal Park Cerrado, Sevilla Katedrali, Giralda Saat Kulesi Sevilla, Plaza De Espana Sevilla, Picasso Müzesi Barcelona, Kraliçe Sofya Ulusal Müzesi Madrid, Tibidabo Barcelona, Katalan Müzik sarayı Barcelona, Siam Park Santa Cruz, Loro Park Santa Cruz, Debod Temple Madrid, Katalan Ulusal Sanat Müzesi, Segovia Sanat Müzesi, Puerta De Alcala Madrid, L’Oceanografic Akvaryum Valencia, Cristal Del Retiro Sarayı Madrid, Costa Del Sol Malaga, Casa Batllo Barcelona ve Katalunya Meydanı Barcelona.

İspanya Mutfağı

    İspanya denildiği an akla o muazzam deniz ürünleri ile pirinç üzerinde pişirilen ve önünüze kocaman bir tepsi ile sunulan Paella gelmelidir. Valencia bölgesinde meşhur olan bu yemek tüm ispanyada hakimiyet kurmuştur.  Çorbaları ise dünya mutfağında okul ve üniversitelerde ders olarak verilen Gaspacho çorbasıdır. İspanya mutfağının Arap mutfağından etkilenmiş olduğunu söyleyebilirim. Yemeklerde zeytinyağı kullanımı çoktur. Baharat ve acı ürünleri kullanırlar. Tavuk, et, deniz ürünleri, sebze ve baklagiller İspanya mutfağında önemli derecede tüketilir.