ABD vize randevusu için en erken tarih Ocak 2019

Global Vize Yönetimi 20.12.2017

ABD'nin Türkiye Büyükelçiliği Türkiye vatandaşlarının vize randevuları için alınabilecek en erken tarihin 2019 yılının Ocak ayı olduğunu açıkladı.

Elçilikten yapılan açıklamada, 2019 Ocak ayından önceki randevu tarihlerinin dolduğu, ABD'yi ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşlarının vize işlemleri için 2019'un Ocak ayından itibaren randevu alabilecekleri belirtildi.

PEKİ NE OLMUŞTU?

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs', 'Casusluk' ve 'Türkiye hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçlarından tutuklanması sonrası ABD Büyükelçiliği yazılı bir açıklama yapmış, “Çalışanlarımıza yönelik temelsiz ve kaynağı belirsiz iddialar, bizim uzun dönemli ortaklığımıza zarar vermekte ve bu ortaklığın değerini azaltmaktadır” ifadelerini kullanmıştı.

8 Ekim’de yapılan açıklamada, “Son zamanlarda yaşanan olaylar ABD Hükümeti'ni, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin ABD Misyonu'nun tesisleri ve personelinin güvenliğine ilişkin taahhütlerini yeniden değerlendirmek zorunda bırakmıştır. Söz konusu değerlendirme sürecinde, Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirmek amacıyla, şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye'deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır” ifadeleri kullanılmıştı. Türkiye'den de aynı şekilde yanıt gelmişti.

Erdoğan ‘kendi başına karar aldı’ diyerek vize krizinin faili olarak ABD Büyükelçi John Bass’ı sorumlu tutmuştu. Ancak önce ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ardından da Büyükelçi John Bass bu iddiaları reddetmişti. 

Vize uygulamasını askıya alma kararının Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı’nın ortak kararı olduğunu söyleyen Nauert, “Büyükelçimiz işleri kendi başına yapmaz. Türkiye’de yaptığı işten gurur duyuyoruz. Vize krizinin aşılması için tutuklanan yerel çalışanlarımızın avukatlarına erişim izni vermeleri iyi bir başlangıç olur” demişti.

Bu açıklamanın ardından Erdoğan’a yanıt veren Bass ise “Vize hizmetlerini durdurma ABD hükümeti tarafından alınan karardır. Hiçbir çalışanımızı yargıdan kaçırmıyoruz. Topuz’un neden tutuklandığına ilişkin hala yanıt alamadık” demişti.

Başbakan Binali Yıldırım ise sağduyuyu elden bırakmayacaklarını belirterek “Temennimiz iki müttefik arasındaki ilişkilerin kısa sürede normale dönmesidir” demişti. Süreç içinde gerçekleştirilen temaslarda krizin çözümü yönünde çaba gösterilmişti