Suudi Arabistan 2018 yılında ilk defa turistik vize vermeyi planlıyor

Global Vize Yönetimi 14.12.2017

Suudi Arabistan 2018 yılında ilk defa turistik vize vermeyi planlıyor. Suudi Arabistan’ın turizm geliri sadece Hac ziyareti için Müslüman ülkelerden ülkeyi ziyaret edenlerden oluşuyordu. Suudi Arabistan vizesi ise iş amacıyla, aile ziyareti ya da Hac ziyareti amacıyla gelenlere veriliyordu. Prens Sultan bin Salman 2018 yılından itibaren Suudi Arabistan vizesinin ülkenin güzelliklerini görmek isteyenlere de verileceğini açıkladı. Bu sayede Suudi Arabistan bir turizm ülkesi olmayı hedefliyor.

Prens Sultan bin Salman hedeflerinin bu ülkenin güzelliğini ve büyüklüğünü görmek isteyenler olduğunu söyledi. Prens ülkenin petrole olan bağımlılığını azaltmaya çalıştıklarını, bu sebeple 2018 yılından itibaren ilk turist vizelerinin verileceğini açıkladı.

Yine aynı amaçla birkaç iddialı projenin de tanıtımı yapıldı ve turist çekmek için yatırımlara başlandı. Kızıldeniz’in kumlu sahil şeridinde 160 km lik bir alan boyunca tatil köylerinin yapılması düşünülüyor. Bunun yanı sıra 2022 yılına kadar Six Flags tema parkının açılması planlanıyor.

Reformcu prens olarak tanıtımı yapılan Salman ülkenin potansiyelinin gelişeceğine vurgu yaparak Suudi Arabistan’ın ılımlı bir İslam modeline dönüşeceğini söyledi. Yine bu sebeple kadınların sürüş yasağını kaldırmak, yolsuzlukla mücadele gibi konuların da ivedilikle ele alınacağını söyledi.