Türkiye-Rusya arasındaki vize krizi devam ediyor

Global Vize Yönetimi 27.12.2017

Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi sonrası iki ülke arasındaki gerilim büyük oranda aşılırken bazı ekonomik kalemlerde ve vize muafiyeti konusundaki anlaşmazlıklar ise sürüyor. Ankara-Moskova hattında Suriye ve enerji konulu temaslarda da masaya yatırılan Türk vatandaşlarının Rusya'ya vizesiz seyahat hakkı, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın Pakistan'ın başkenti İslamabad'da Rusya, Türkiye, Afganistan, İran, ve Çin meclis başkanlarının katılımıyla 24 Aralık'ta gerçekleştirilen ‘terörle mücadele ve bölgesel işbirliği' konulu konferansta da gündeme geldi. 

Kahraman, Rusya parlamentosu alt kanadı Duma'nın Başkanı Vyaçeslav Volodin ile bir araya geldi. Kahraman “Türk vatandaşları için Rusya ile vize rejiminin basitleştirilmesini talep ediyoruz” çağrısında bulundu. 2017'de Rusya'dan Türkiye'ye gelen turist sayısının 4 milyonu aştığını kaydeden Kahraman “2019 yılı Rusya ve Türkiye arasında kültür ve turizm yılı olarak ilan edildi. Bu özel yılın ülkelerimiz arasındaki ilişkileri pekiştirmesini ümit ediyorum” ifadelerini kullandı. Kahraman'ın çağrısına iki gün sonra Moskova'dan yanıt veren Volodin, Suriye bağlantılı terör tehdidi kalkmadan eskisi gibi vizesiz düzene geçilmesinin zor olacağını söyledi.

Kararda yer alan habere göre Türkiye'nin vizelerin kaldırılması talebini incelediklerini belirten Volodin “Eskiden olduğu gibi vizesiz rejime dönülebilmesi için terör tehdidi tamamen ortadan kalkmalı. Terör tehdidi derken Suriye'deki durumu göz önünde bulunduruyoruz. Suriye'de IŞİD yenilgiye uğratılmış olmasına rağmen terör unsurlarının bu ülkeden dünyaya yayılması şimdi çok daha güncel konu haline geldi” diye konuştu. IŞİD'li teröristlerin Suriye'de barınamayacaklarını anladıklarını ve Rusya, Orta Asya, Uzak Doğu ile Avrupa'ya sızmaya çalıştıklarını kaydeden Volodin “Türkiye de Suriye'nin komşusu olarak bu güzergâhın üzerinde yer alan ülke. Dolayısıyla Türkiye ile eskisi gibi vizesiz rejime geçebilmemiz için çok daha geniş işbirliği yapılması gerekiyor. Teröristlerin Suriye'den dünyaya yayılmayacağı garantilendiği zaman vizesiz seyahat konusu çözülebilir” değerlendirmesinde bulundu.